Тіктөртбұрыштың ауданы » Жамбыльская область Сарысуский район Сш Абая
Қабылдау бөлімі :
+7(726) 346-00-05
Есепші бөлімі:
+7(726) 346-00-05
Нашар көрушілер
нұсқасы
21
январь
2020

Тіктөртбұрыштың ауданы

Ұзақ мерзімді жоспар болімі: 8.3.В Аудан

Мектеп: Абай орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Күмісбаева Д

Сынып:  8 Геометрия

Қатысқандар саны:           Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы: Тіктөртбұрыштың ауданы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.3.3

Тіктөртбұрыш ауданының анықтамасы мен қасиеттерін білу

Сабақтың мақсаты

  • Тіктөртбұрыштың  ауданының  анықтамасын біледі;
  • Қасиеттерін біледі;
  • Есептерді шығара алады және мысалдар келтіреді.

Бағалау критерийі


  • Тіктөртбұрыштың  ауданын таба алады;
  • Тіктөртбұрыштың  ауданының  формуласын үйреніп, есептер шығаруда қолдана алады.

Ойлау дағдылары

Білу және түсіну, қолдану;

Тілдік мақсат

Оқушылар: Тіктөртбұрыштың анықтамасын тұжырымдай алады. Тіктөртбұрыштың ауданының формуласын есептер шығаруда қолдана алады:

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:Тіктөртбұрыштың ұзындығы,ені,периметрі,ауданы;

Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:

Тіктөртбұрыш дегеніміз ........

Тіктөртбұрыштың периметрі дегеніміз.......

Тіктөртбұрыштың ауданы дегеніміз.......


Құндылықтарға баулу

«Мәңгілік ел» құндылығы. Жалпыға бірдей еңбек қоғамы. Еңбек және шығармашылық, ынтымақтастық, өмір бойы білім алу.

Пәнаралық байланыс

сызу

АКТ қолдану дағдылары

Сабақ барысында слайдтарды қолдану, «Bilimland» интернет порталын қолдануинтербелсенді тақтамен жұмыс жасау.

Алдыңғы білім

Тіктөртбұрыш туралы ұғым, ұзындығы, ені, периметрі.

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

ресурстар

Сабақтың басы





Сұрақ-жауап /диалогтік оқыту арқылы 


Ұйымдастыру:

  • Оқушылармен сәлемдесу;

-  Сыныптағы ынтымақтастық атмосферасын құрамын. 

-  Сыныпты топқа бөлу:оқушыларды «түстер»әдісімен 3 топқа бөлемін.

- Жағымды көңіл-күй: «Тосын сый»әдісімен бір-біріне формулаларды сыйға тартады.

Үй жұмысын «Жұптық»әдісімен интербелсенді тақтада жауабын көрсетіп тексерту.





 Түрлі түсті қима қағаздар



Слайд № 2

Интербелсенді тақта


Сабақтың ортасы

Білу, түсіну




Ой шақыру

«А,В,С»  әдісі


























Қолдану

































Тыңдатамын. « BilimLand» интернет порталы арқылы.

Тыңдаған материал бойынша жаңа сабақты оқушылардың өздеріне түсіндіруге мүмкіндік беремін.


Жаңа сабақты меңгеру үшін «А,В,С» әдісін қолданамын. Тақтаға 1 мысал ұсынылады


b

а

Берілгені: тіктөртбұрыш

a =13 дм

b = 10 дм

т/к S = ?

Шешуі:

S=a×b

S = 13 дм×10дм = 130 дм2

Жауабы:

130 дм2


 А тобы мысал бойынша сұрақ қояды, В тобы сұраққа жауап береді, С тобы айтқан жауаптарды бақылайды, толық болмаса толықтырады.

Қ.Б. Сабақты оқушылардың қаншалықты меңгергендерін білу үшін «Тұжырымдамалық карта» әдісі арқылы бағалаймын.


Қабырғалары


                            Ауданы      

S

a

b

15

21

48

16

32

5

3






7

3






12

4






16

1






8

4








«Айналмалы бекеттер» әдісі арқылы әр топқа 2 тапсырмадан беремін


1-топқа.


1.Қабырғалары a-ға және b-ға тең тіктөртбұрыштың ауданын табыңдар:  a=3,4 см,  b=5,5 см.

2.Тіктөртбұрыштың қабырғалары  a және  b,ал ауданы S  арқылы берілген. Төмендегі мәліметтер бойынша белгісіз элементтерін анықтаңдар: a=8,5 см, S=27,2 см2.



2-топқа.


1.Қабырғалары a-ға және b-ға тең тіктөртбұрыштың ауданын табыңдар:  a=2м,  b=7м.

2.Тіктөртбұрыштың қабырғалары  a және  b,ал ауданы S  арқылы берілген. Төмендегі мәліметтер бойынша белгісіз элементтерін анықтаңдар: a=32см, S=684,8 см2.




3-топқа.


1.Қабырғалары a-ға және b-ға тең тіктөртбұрыштың ауданын табыңдар:  a=  дм, b=  дм.

2.Тіктөртбұрыштың қабырғалары  a және  b,ал ауданы S  арқылы берілген. Төмендегі мәліметтер бойынша белгісіз элементтерін анықтаңдар:        a=4,5 см, S=12,15см2.


Дескриптор

  1. Аудан формуласын жазады
  2. Формуласы бойынша ауданын есептейді.

№2

  1. Аудан формуласын түрлендіреді
  2. Белгісіз элементін табады


«Смайликтер» әдісі арқылы бағалаймын.


 



-Барлығы түсінікті 


 



-Толықтыруды қажет етеді




-Көмек керек 























































Сабақтың соңы


Кері байланыс. 

«Борт журналы» әдісін қолданамын. 

Мақсатым оқушулардың бағандарды толтыруына қарап бүгінгі тақырыпты қандай деңгейде түсінгенін білу.


Маған не белгілі?

Мен не білемін?

Қандай жаңалық туралы білдім?














Келесі сабаққа тапсырма


№ 350 есеп.89 бет.


Оқулық


Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? 

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау





Саралау :   Оқу  материалының  көлемі     бойынша, оқушылардың қажеттілктерін ескере отырып  тапсырмаларды  сараладым.

«Түстер» әдістері арқылы сыныпты топқа бөем, «Тосын сый» әдістері  арқылы оқушылардың жағымды көңіл- күйін тудыру,     «А,В,С» әдісі тақырыптың мазмұнын өздері ашады, яғни   барлық оқушылар-тіктөртбұрыштың ауданы туралы біледі.

«Айналмалы бекеттер», «Борт журналы»  әдістері арқылы саралау жүргізу арқылы оқу мақсатына жетіуге ықпал етті, оқушылар  оқуға бағытталды.



Бағалау:

Жаңа сабақты меңгеру барысында оқушыларды «Тұжырымдамалық карта» әдісі арқылы бағалаймын.

«Смайликтер» әдісі арқылы бағалаймын.

Оқушылар  сабақта қауіпсіздік техникалық ережелерді сақтайды.

Рефлексия




Жалпы баға

Сабақтың жақсы өтен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз?)

1

2. 

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз?)

1.

2.


Прокомментировать
  • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
    heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
    winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
    worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
    expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
    disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
    joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
    sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
    neutral_faceno_mouthinnocent
Введите код с картинки:* Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив